ZALECENIE Nr 78
Sesja Konferencji:92
MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY
dotyczące zapewnienia załogom przez armatorów pościeli, przyborów do jedzenia i innych przedmiotów.Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy,
zwołana do Seattle przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy i zebrana tam w dniu 6 czerwca 1946 r. na dwudziestej ósmej sesji,
postanowiwszy przyjąć niektóre wnioski dotyczące zapewnienia załogom przez armatorów pościeli, przyborów do jedzenia i innych przedmiotów, która to sprawa stanowi trzeci punkt porządku dziennego sesji,
postanowiwszy, że wnioski te zostaną ujęte w formę zalecenia,
przyjmuje dnia dwudziestego dziewiątego czerwca tysiąc dziewięćset czterdziestego szóstego roku następujące Zalecenie, które otrzyma nazwę: Zalecenie dotyczące dostaw pościeli, przyborów do jedzenia i innych przedmiotów (załogi statków), z 1946 r.:
Konferencja zaleca, aby każdy Członek Międzynarodowej Organizacji Pracy stosował następujące zasady oraz poinformował Międzynarodowe Biuro Pracy, zgodnie z życzeniem Rady Administracyjnej, o środkach podjętych dla wprowadzania ich w życie:
1. 1) Członkom załogi powinna być dostarczona przez armatora czysta bielizna pościelowa, koce, narzuty oraz przybory do jedzenia do użytku na pokładzie podczas służby na statku, do zwrotu których członkowie załogi powinni być zobowiązani w czasie określonym przez kapitana i po zakończeniu służby na statku.
2) W przypadku, gdy jakiś przedmiot nie zostanie zwrócony w dobrym stanie, wyłączając oczywiste zużycie i podarcie w normalnej eksploatacji, dany członek załogi powinien pokryć koszty.2. Bielizna pościelowa, koce i narzuty powinny być dobrej jakości, a talerze, filiżanki i inne przybory do jedzenia powinny być wykonane z zatwierdzonych materiałów umożliwiających łatwe mycie.
3. Armator powinien dostarczyć członkom załogi ręczniki, mydło i papier toaletowy.